Gratislavia XV – podsumowanie

Po szalonym weekendzie potrzebowaliśmy złapać nieco oddechu, aby zebrać myśli i podsumowując festiwal nie pominąć nikogo i niczego.
Piętnasta edycja Gratislavii okazała się być wyjątkowa. Poniżej trochę statystyk i całe morze podziękowań absolutnie zasłużonych 🙂

W pierwszej kolejności podziękowania należą się Gminie Wroclaw [Wroclove] – to dzięki jej wsparciu festiwal może być dostępny dla wszystkich.

Festiwal odwiedziła rekordowa liczba uczestników – po podsumowaniu list akredytacyjnych doliczyliśmy się prawie 1400 osób.
Statystyki z wypożyczalni przedstawiają się następująco:

Ilość wypożyczeń – 972
Ilość wypożyczonych tytułów – 307
Ilość osób wypożyczających – 376

Udostępnienie tych statystyk umożliwił nam Przemysław Kwiecień, autor systemu do wypożyczalni, z którego uprzejmości korzystaliśmy już nie pierwszy raz i bardzo mu dziękujemy.

Gry z naszej wypożyczalni nie były jedyną atrakcją festiwalu. Mnóstwo tytułów można było wypróbować na ośmiu stoiskach wydawniczych – Albi Polska, Egmont Kraina Planszówek, foxgames.pl, G3 – wydawnictwo gier planszowych, Wydawnictwo Lacerta, Phalanx, REBEL.pl i Tactic Games Oddział w Polsce – gdzie przedstawiciele wydawnictw tłumaczyli i umożliwiali rozgrywkę w kilkadziesiąt nowości.
Niewątpliwie dzielnym tłumaczom należą się wyrazy uznania – mieli tak dużo pracy, że część z nich wieczorami traciła głos.

Nie możemy pominąć milczeniem faktu, że dzięki hojności wydawców nasza festiwalowa biblioteka wzbogaciła się w blisko 70 tytułów, z których będzie można korzystać nie tylko na Gratislavii, ale już niebawem w czasie naszych cotygodniowych spotkań klubowych i w Niewidzialnych Bibliotekach.

Oprócz stoisk wydawniczych dużą popularnością cieszyły się stanowiska naszych gości – Twierdza Wrocław prezentująca systemy bitewne, Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI ポーランド日本親善友好財団 波 popularyzująca Shogi – szachy japońskie, Imagine Realm – z prototypami gier Wieże Magów, Wyścig odkrywców i Rules and Empires.

Osobny rozdział festiwalu to turnieje – eliminacje do Mistrzostw Polski Neuroshima Hex 3.0 wydawnictwa Portal turniej Blood Bowl, na który nagrody ufundował sklep Planszoweczka.pl, zorganizowany przez Black Monk Games turniej gry Gwiezdny Munchkin, turniej gry Tokio Express wydawnictwa REBEL.pl oraz Rival Kings wydawnictwa Egmont Kraina Planszówek, turniej gry SET zorganizowany przez Koło Naukowe Matematyki – Politechnika Wrocławska – to dzięki nim mogliście się cieszyć z rywalizacji i zdobytych nagród.

W trakcie festiwalu działało stoisko pod szyldem KnightCafe – ta
klubo-kawiania ze sklepem na co dzień użycza nam miejsca na cotygodniowe spotkania, a na czas festiwalu wsparła naszą bibliotekę zasobami swojej wypożyczalni.

Podziękowania należą się także „niebieskim koszulkom” zarówno tym reprezentującym Stowarzyszenie Klub Koloseum, jak i wolontariuszom głównie z Liceum Ogólnokształcące Nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Prywatne Gimnazjum Językowe Parnas oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu – dla nich to były trzy dni ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy.

Nie zapominajmy, że gdyby nie Strefa Kultury Studenckiej i współpraca Stowarzyszenia z Fundacja Manus nie moglibyśmy się cieszyć tak świetnymi warunkami do przeprowadzenia festiwalu – chyba każdy przyzna, że jest to miejsce wyjątkowo przyjazne i jakby stworzone dla takich imprez.

I NAJWAŻNIEJSZE – wielkie podziękowania dla uczestników, za to, że chcą nas odwiedzać, chcą z nami być i chcą grać i z każdą imprezą jest ich coraz więcej.

W oczekiwaniu na kolejną Gratislavię zapraszamy w każdy czwartek od 17 do KnightCafe oraz w wybrane soboty na spotkania z cyklu Niewidzialna Biblioteka

Do zobaczenia!