Przedstawiamy wystawców – Lacerta

L jak Lacerta. Wrocławskie Wydawnictwo Lacerta to gość, którego chyba żadnemu miłośnikowi planszówek nie trzeba przedstawiać. Od ponad dziesięciu lat Lacerta dba o to, żeby polscy gracze mogli się cieszyć polskojęzycznymi wersjami znakomitych planszówek. Co tym razem przygotowali dla uczestników Gratislavii? Lista tytułów jest długa. Na stoisku będzie można zapoznać się z takimi tytułami jak:
Kostaryka
Kawerna – jaskinia kontra jaskinia
Owocowe opowieści
Król Ozo
Park Niedźwiedzi
Agricola – gra rodzinna

Jako, że ekipa Lacerty kocha wszystkie swoje gry i z każdej jest dumna, oprócz wyżej wymienionych będą mieć ze sobą jeszcze inne swoje tytuły, wśród nich:Mombasa, Wilkołaki, Wyspa Skye, Uczta dla Odyna, Pandemic Cthulhu, Szczęść boże wielka gra karciana, Flick’em Up- Dzika strzelanka, O mój zboże wraz z dodatkiem fabularnym Revolta w Longsdale, Puerto Rico, Patchwork, Pandemic Lekarstwo, Pandemic, Grand Hotel Austria, Agricola dla graczy i wiele innych.

Najgorętsza premiera, czyli Pandemic Legacy sezon II z oczywistych względów nie będzie dostępna do pogrania, ale na pewno będzie do kupienia na stoisku Planszóweczki.

Kostaryka – Wraz z grupą przyjaciół-odkrywców, podążacie śladami zwierząt, zamieszkujących las deszczowy Kostaryki!

Przemierzacie rzeki, las i góry tej tropikalnej krainy i fotografujecie tyle zwierząt, ile tylko możecie. Jako szef wyprawy, wybierasz sam, w którą stronę idzie twoja grupa. Musisz jednak uważać. Jeśli będziesz mocno naciskać, aby iść naprzód, inni członkowie twojej grupy mogą wykorzystać to, co udało ci się znaleźć do tej pory. Jeśli, podczas wędrówki, natkniecie się na zbyt wiele zagrożeń, twoja wyprawa może się przedwcześnie skończyć.

Rób zdjęcia napotkanym zwierzętom (im więcej, tym lepiej), ale pamiętaj również, że lepiej jest robić zdjęcia wielu gatunkom, niż jednemu. Wygra ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów!

Kawerna jaskinia kontra jaskinia – Stoisz przed rozpadliną w skale – nowym domem twojego krasnoludzkiego plemienia. Przed tobą mnóstwo pracy, a na początku masz tylko dwie pary rąk do pracy. Niedługo przybędzie więcej współplemieńców, więc nie trać czasu. Plemię po sąsiedzku chyba radzi sobie trochę lepiej od twojego. Do roboty! Wgryź się w górę, urządzaj pieczarę za pieczarą i zbieraj płaskurkę, len i materiały budowlane. Szukaj drogich metali i zdobądź niewyobrażalne bogactwa, o których inne plemiona mogą tylko marzyć.

Król Ozo – W tej rewelacyjnej grze imprezowej z dużym… poczuciem humoru, każdy gracz wciela się w wojownika walczącego o przywództwo na archipelagu. Aktualnie panującym jest król Ozo, który wymyślił zasady walki.

Ja być król OZO. Ja wymyślić tę grę, aby w pokojowy sposób walczyć z wojownikami z innych wysp o prawo nazywania siebie królem archipelagu. Grę wygra ten, kto ma najdłuższego… łańcucha ze sznurków po zakończeniu gry.

Owocowe Opowieści – gra typu Fable. Fable (zmyślać / bajać) to gra, która zmienia się wraz z upływem czasu. Pierwszą rozgrywkę zaczniesz w stanie początkowym, który jest relatywnie prosty. Wraz z kolejnymi rozgrywkami będziesz lepiej poznawać grę, a mechanika i rozgrywka będą ewoluować. Każda kolejna gra w Owocowe opowieści nieco ją zmieni, jednak żadna zmiana nie jest nieodwracalna. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz przywrócić grę Fable do stanu pierwotnego i zacząć od początku, bez względu na to, czy poznałeś już cały system, czy zagrałeś tylko kilka razy. Gra typu Fable dostarczy tyle samo radości po 20 rozgrywkach, co za pierwszym razem.

Gra była nominowana do nagrody InnoSpiel, za najbardziej innowacyjna mechanikę.

 
Park Niedźwiedzi – W twoim mieście planowana jest budowa nowej atrakcji – parku niedźwiedzi…
 
Dziś rano otrzymałeś niespodziewany telefon. Władze miasta wybrały właśnie ciebie, aby go zaprojektować! Dobro zwierząt oraz odpowiednie warunki ich trzymania zawsze były drogie twojemu sercu. Od razu myślisz więc o potężnych wybiegach i przestronnych pawilonach.Po chwili zdajesz sobie jednak sprawę, że to wcale nie będzie takie łatwe.
 
Rozmieszczenie wszystkiego na małym obszarze jest nie lada wyzwaniem. Umiejętne rozplanowanie poszczególnych obiektów jest więc kluczowe do pozyskania najbardziej wartościowych zwierząt do twojego parku i zbudowania najznamienitszych pomników niedźwiedzi.Twoja konkurencja jednak nie śpi. Kto z was zaprojektuje najlepszy park niedźwiedzi?
 
Agricola wersja rodzinna zdobyła w tym roku nagrodę Gry Roku w Finlandii: Vuoden Peli 2017.

Agricola – kultowa gra, teraz w wersji dla całej rodzinny. Zbuduj własne gospodarstwo: będziesz potrzebować izb dla siebie i swojej rodziny, pól pod uprawy oraz pastwisk dla wielu, wielu zwierząt. Pracuj w pocie czoła: wysyłaj członków swojej rodziny na wybrane pola akcji, aby wykonywali na nich pracę. Możesz w ten sposób zdobyć zboże, zaorać i obsiać pola, a nawet wybudować wiatrak. Rozwijaj się we wszystkich kierunkach: uprawa jest nudna? Hoduj zwierzęta! Rozwijaj swoje gospodarstwo uprawiając rolę i opiekując się swoim zwierzyńcem. Tylko w ten sposób uda ci się stworzyć świetnie prosperujące gospodarstwo. Agricola w wersji rodzinnej to frajda niezależnie od tego, czy wygrasz! 

Pandemic LEGACY Sezon 2 – Zaraza pojawiła się znikąd i spustoszyła świat. Większość zarażonych umierała w ciągu tygodnia. Nic nie było w stanie powstrzymać szerzenia się chorób. Świat zrobił wszystko, co mógł. To niestety nie wystarczyło.

Od trzech pokoleń, my, ostatni przedstawiciele ludzkości, żyjemy na morzu, na dryfujących stacjach. Nazywamy je „przystaniami”. Z daleka od zarazy, wciąż jesteśmy w stanie dostarczać zaopatrzenie na stały ląd. W ten sposób chronimy ich (i nas) przed zupełną zagładą. Udaje nam się utrzymać w jako takim stanie sieć znanych dużych miast. Ostatnie lata były jednak trudne. Miasta leżące daleko od przystani wypadły z sieci…

Jutro nasza mała grupka wyrusza zobaczyć co zostało ze starego świata. Obawiamy się jednak tego, co możemy tam znaleźć.

Pandemic Legacy – Sezon 2 to unikalna epicka gra kooperacyjna dla 2 do 4 graczy. W przeciwieństwie do większości gier, skutki niektórych decyzji i podjętych działań w jednej rozgrywce Pandemic Legacy Sezon 2 będą miały wpływ na przebieg kolejnych gier. Co więcej – gra działa przeciwko wam. Rozgrywając kolejne kampanie, będziecie otwierać skrytki z nieznaną zawartością, odkrywać tajne informacje i odnajdywać inne sekrety. Zegar tyka, a wy macie tylko dwie próby na odniesienie zwycięstwa w każdym miesiącu. Potem musicie przejść do kolejnego.

Żadne dwa stworzone światy nigdy nie będą takie same!