Atrakcji moc, czyli co na Gratislavii XI ciekawego się wydarzy cz. 6

Jak w Carcassonne Listy Miłosne Ognisty podmuch przypiekł, czyli w co na stoisku Barda zagrać będzie można 🙂

Zacznijmy od klasyki, czyli Carcassonne . Ta jedna z najpopularniejszych na świecie nowoczesnych gier planszowych to idealna pozycja dla wszystkich którzy na Gratislavię wybierają się po raz pierwszy, jak i dla starych wyjadaczy. Proste zasady, sporo możliwości kombinowania i szybka rozgrywka to główne atuty tej pozycji. Gra działa dobrze zarówno w dwie osoby jak i przy maksymalnym 5 osobowym składzie. Jeśli zaś spodoba wam się podstawka to czeka na was ponad 10 różnych rozszerzeń które urozmaicą rozgrywkę.

Usiądź z przyjaciółmi przy stole i wspólnie zacznijcie budować z niewielkich żetonów łąki, twierdze, całe miasta i drogi, rywalizując między sobą o przejęcie kontroli nad co bardziej atrakcyjnymi lokacjami.

Sprytne zagranie może pozbawić rywala możliwości ukończenia ogromnego miasta lub pozwoli Ci przejąć kontrolę nad wielką łąką.

Na czym to polega?

Gracze wyciągają losowe elementy planszy i kładą na stole, układając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, rzeki, łąki. Gdy stworzysz nowy obiekt, możesz przejąć nad nim kontrolę. Im więcej żetonów znajduje się na stole, tym obiekty robią się większe, ogromne nawet, czasem się łączą.
W chwili gdy dany obiekt zostaje ukończony – jak miasto lub droga – osoba kontrolująca go otrzymuje punkty, a znacznik kontroli wraca do gracza.
Należy jednak uważać, by nagle nie odkryć, że wszystkie nasze znaczniki kontroli zostały rozstawione na planszy w nieukończonych obiektach! W takiej sytuacji nie mamy możliwości zdobywania kolejnych punktów!
Celem gry jest zebranie jak największej liczby punktów na koniec gry, gdy skończą się żetony które można układać na stole.

Recenzje Carcassonne znajdziecie m.in tutaj i tutaj.

Oczywiście Bard oprócz klasyki pokaże również tegoroczne nowości w tym jedną z gier która udowodniła, że tak niewiele może tak wiele. List Miłosny bo o nim mowa to gra która przy pomocy 16 zaledwie kart dostarczy mnóstwa emocji. Stanowczo polecamy wypróbować, zwłaszcza ze jedna partia zajmie Wam nie więcej niż 15-20 minut.

Przekaż swój list księżniczce Annette i nie pozwól na to innym graczom. Mocne karty przynoszą szybką korzyść, ale czynią z ciebie cel. Z drugiej strony, poleganie zbyt długo na słabych kartach skończy się tym, że twój list wyląduje w kominku Księżniczki.

List Miłosny to gra z gatunku dedukcji, ryzyka oraz szczęścia.

Ognisty podmuch to z kolei kooperacyjna gra w której jako grupa strażaków staramy się uratować lokatorów nieszczęśliwie uwięzionych w płonącym domu.

– 998, w czym mogę pomóc? – po drugiej stronie słychać paniczną odpowiedź:

– OGIEŃ !!! 

Kilka chwil później jesteście już ubrani w stroje ochronne, łapiecie swój sprzęt i pędzicie na spotkanie ognistego piekła. Drużyna ma tylko kilka chwil, aby ocenić sytuację i przygotować plan ataku, po czym żwawo rusza do akcji, tak jak jest to oczekiwane od profesjonalistów tej klasy. Musicie zmierzyć się ze swoim strachem, nigdy się nie poddawać, a ponad wszystko pracować jako drużyna gdyż płomienie szaleją, budynek grozi zawaleniem, a życie ludzkie jest zagrożone.

 

Ognisty podmuch to doskonała gra kooperacyjna dla każdego. Wszyscy gracze są w tej samej drużynie – wygrają lub przegrają razem. Cztery różne poziomy trudności gwarantują wyzwanie dla wszystkich graczy, niezależnie od wieku i umiejętności.

Nie zabraknie też innych tytułów  wydanych przez Barda. Będzie więc szansa samemu spróbować wrzucić pierścień do wulkanu we Władcy Pierścieni, wybudować piramidy w Dolina królów, pokonać terrorystów w Labirynt Wojna z Terroryzmem 2001-?, czy poprowadzić do zwycięstwa jedną z 14 nacji w Terra Mystica (swoją drogą chyba jedna z najlepszych gier zeszłorocznych targów w Essen, jak znajdziecie dwie godzinki to też koniecznie wypróbujcie!)

Oczywiście wspólnie  z Bardem przygotowaliśmy też turnieje, ale o nich przeczytacie niebawem.

Do zobaczenia na Gratislavii!