Atrakcji moc, czyli co na Gratislavii XI ciekawego się wydarzy cz. 8

Gratislavia coraz bliżej. Dziś ostatni wpis z serii „Porozmawiajmy o sponsorach” i choć niestety nie udało się napisać o wszystkich, to zbiorcze zestawienie pojawi się jutro – razem z rozpiską turniejów. Ale nie uprzedzajmy faktów. Dziś znów kilka słów o firmie która wspiera Gratislavię chyba od samego początku. Na nich możemy liczyć przy praktycznie każdej organizowanej przez nas większej imprezie, jak i mniejszych spotkaniach w szkołach czy podczas Festiwalu Nauki na który stowarzyszenie przez dość długi czas organizowało część związaną z planszówkami. <werble> Wydawcy bodaj jednej z popularniejszych gier wymyślonych w Polsce – wydany w 23 (sic!) językach Superfarmer bawi dzięki nim kolejne pokolenia dzieci i dorosłych. Panie i Panowie.. GRANNA!

 

Zacznijmy może od Superfarmera, czyli gry która stała się już właściwie legendą.

Gra edukacyjna o fascynującej historii, powstała w czasach II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Nosiła wówczas nazwę Hodowla Zwierzątek. Stworzona przez wybitnego polskiego matematyka – profesora Karola Borsuka. Licz i wymieniaj zwierzaki w swoim stadzie. Ostrożnie szacuj ryzyko i zostań Superfarmerem! Gra rozwija umiejętności matematyczne. Uczy najmłodszych graczy sztuki przewidywania i podstaw ekonomii. Światowy hit! Prawie milion egzemplarzy w rękach zadowolonych klientów w ponad 20 krajach na całym świecie! Mija właśnie 15 lat odkąd wznowiona wersja Hodowli Zwierzątek bawi kolejne pokolenia dzieci i rodziców. Z tej okazji w 30 rocznicę śmierci profesora Karola Borsuka oddajemy w Państwa ręce najnowszą wersję Superfarmera – z unikatowymi ilustracjami zwierzątek, pochodzącymi z gry Rancho.

 

Jesteś farmerem, hodujesz zwierzęta. Twoje stado wciąż rośnie. Ale musisz uważać! W okolicy grasują lis i wilk. Twoje zwierzęta mogą stać się dla nich cennym łupem. Ostrożnie szacuj ryzyko i zostań Superfarmerem!

Jeśli zainteresowała was historia tej gry, to więcej dowiecie się w poniższym filmiku:

Oczywiście gra w kilku egzemplarzach będzie dostępna w naszej Gratislaviowej wypożyczalni.

Na Gratislavii będzie można też zobaczyć co ciekawego Granna w tym roku wydała, a nawet zmierzyć się w turnieju jednej z nowości – Gringo.

Wcielasz się w Gringo…podróżnika i zdobywcę nieznanych ziem. Twoim celem jest wyprawa przez wszystkie kontynenty świata. Aby ją odbyć, musisz stoczyć zażarte walki w licytacjach z innymi graczami. Uważaj jednak, by nie dać się złapać na blefowaniu… bo stracisz wszystkie karty i przegrasz!

Gringo to gra w której stalowe nerwy i umiejętność blefu są wymagane do zwycięstwa… a wszystko odbywa się w głowie…

Każdy z graczy zagrywa jedną zakrytą kartę. Potem co rundę dokładają po jeszcze jednej. Dokładanie kończy się w momencie, kiedy któryś z graczy poczuje się na tyle pewnie, żeby zalicytować to, jakie karty pod rząd odkryje. Inni gracze, mogą go oczywiście przelicytować.

Ten, który wylicytuje największa ich liczbę, musi teraz sprawdzić karty. Jeżeli mu się uda… jest w połowie drogi do zwycięstwa. Aby wygrać grę, trzeba dwukrotnie przechytrzyć graczy wygrywając licytację i pozytywnie przejść próbę kart.

Gringo jest polskim wydaniem gry „Skull & Roses” wydawnictwa Lui-même (m. in. Bumerang, Wilki i Owce). W oryginale opowiadała ona o pojedynkach gangów motocyklowych i wyróżniała się świetną grafiką nawiązującą do tatuaży rockandrollowców na harleyach. Autor gry, Herve Marly, jest znany również dzięki tytułowi „Wilkołaki” – adaptacji znanej i lubianej Mafii.

Pierwotna wersja została uhonorowana tytułem francuskiej gry roku „Złoty As” 2011 (As d’Or – Jeu de l’Année). Dzięki odniesionemu sukcesowi gra doczekała się rozwinięcia, samodzielnego dodatku (Skull & Roses Red) pozwalającego na grę nawet w dwunastoosobowym gronie. Niebawem pojawi się trzecia odsłona gry, Skull & Roses Silver, z nowym tematem i ilustracjami.

 

 

Nie ominie was też zabawa moimi ulubionymi łamigłówkami z serii Smart Games. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To tylko niektóre z jednoosobowych gier które będziecie mieli okazję przetestować ( i kupić 🙂 ) podczas Gratislavii.

Mamy dla Was także bardzo popularny na ostatniej edycji Gratislavii turniej dwuosobowej gry logicznej z elementami blefu – Duchy.

Duchy to dwuosobowa gra logiczna, po raz pierwszy wydana w roku 1980. Każdy z graczy kontroluje w niej cztery złe i cztery dobre duchy. Znaczniki „zła” i „dobra” są umieszczone z tyłu plastikowych figurek, ukryte przed wzrokiem drugiego gracza. Duszki ustawia się po jednej stronie planszy w dowolnym porządku. W swojej turze można poruszyć jednego z nich o jedno pole w dowolną stronę, ewentualnie zbijając wrogiego ducha po zajęciu jego miejsca. Celem gry jest pozbycie się wszystkich swoich złych duchów, zbicie dobrych duchów przeciwnika lub dotarcie jednym z dobrych duszków do narożnego pola po przeciwnej stronie planszy.

Polecam- proste zasady (znów instrukcja mieści się na jednej stronie!), sporo emocji i masa kombinowania powodują że ta gra na pewno Wam się spodoba.

Jeszcze 3 dni i.. widzimy się na Gratislavii!